SG1846J
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG1846J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG1846J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG1846J |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | PWM Controller Current Mode PWM Dual Sink/SourceOutputs 8-40V -55C to 125C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $83.993 | $75.817 | $68.384 | $66.897 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8 V ~ 40 V |
|---|---|
| Topology: | Buck, Boost, Push-Pull |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 16-CERDIP |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 1259-1167 1259-1167-MIL SG1846J-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1Hz ~ 500kHz |
| Duty Cycle (Max): | - |
| Detailed Description: | Buck, Boost, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-CERDIP |
| Control Features: | Current Limit, Enable |
| Clock Sync: | Yes |
| Base Part Number: | SG*846 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG1846J, use the request quote form to request SG1846J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG1846J.The price and lead time for SG1846J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG1846J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


