SG1843J-DESC
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG1843J-DESC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG1843J-DESC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG1843J-DESC |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 14CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $22.00 | $20.35 | $18.70 | $17.38 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $15.95 | $15.18 | $14.30 | $13.86 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.6 V ~ 30 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Series: | Military, MIL-STD-883B |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 1259-1105 1259-1105-MIL 5962-8670402CA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1Hz ~ 500kHz |
| Duty Cycle (Max): | 95% |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC |
| Control Features: | - |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG1843J-DESC, use the request quote form to request SG1843J-DESC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG1843J-DESC.The price and lead time for SG1843J-DESC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG1843J-DESC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


