SG1526J-883B
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG1526J-883B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG1526J-883B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG1526J-883B |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | IC REG CTRLR BUCK/FLYBACK 18JDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8 V ~ 35 V |
|---|---|
| Topology: | Buck, Flyback |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | Military, MIL-STD-883B |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 1259-1065 1259-1065-MIL SG1526J883B |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1Hz ~ 350kHz |
| Duty Cycle (Max): | 49% |
| Detailed Description: | Buck, Flyback Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC |
| Control Features: | Enable, Reset, Soft Start |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG1526J-883B, use the request quote form to request SG1526J-883B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG1526J-883B.The price and lead time for SG1526J-883B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG1526J-883B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

