SG1524J
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG1524J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG1524J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG1524J |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | PWM Controller Voltage Mode +/-1% Ref pulse width modulator 55C to 125C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $44.918 | $40.545 | $36.57 | $35.775 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8 V ~ 40 V |
|---|---|
| Topology: | Buck, Flyback, Push-Pull |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 16-CERDIP |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 1259-1056 1259-1056-MIL |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 100kHz ~ 300kHz |
| Duty Cycle (Max): | 49% |
| Detailed Description: | Buck, Flyback, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-CERDIP |
| Control Features: | Enable |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | SG*524 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG1524J, use the request quote form to request SG1524J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG1524J.The price and lead time for SG1524J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG1524J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

