SG1-120-2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG1-120-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG1-120-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG1-120-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SENSOR LINEAR 3048MM WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $346.08 | $324.45 | $313.635 | $302.82 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 30V |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Technology: | Resistive |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | SG1 |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical: | - |
| Resistance Tolerance: | ±10% |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Packaging: | Box |
| Package / Case: | Module |
| Output Signal: | - |
| Output: | Analog Voltage |
| Other Names: | 223-1654 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Custom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Linearity: | - |
| Linear Range: | 0 ~ 3048mm (0 ~ 120") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| For Measuring: | Linear Position |
| Detailed Description: | Resistive Sensor Linear Position String Potentiometer Wire Leads |
| Actuator Type: | String Potentiometer |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG1-120-2, use the request quote form to request SG1-120-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG1-120-2.The price and lead time for SG1-120-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG1-120-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

