SFW24R-3STAE9LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFW24R-3STAE9LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SFW24R-3STAE9LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN FPC BOTTOM 24POS 1MM R/A
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:100V
Termination:Solder
Series:SFW-R
Pitch:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Positions:24
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Locking Feature:Slide Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Housing Color:Black
Height Above Board:0.106" (2.70mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.33mm
Detailed Description:24 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:1A