SFP66T10K284B-F
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFP66T10K284B-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SFP66T10K284B-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP 660VAC 1 3/4" ROUND QC TERM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:660V
Tolerance:±10%
Termination:Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension:1.870" Dia (47.50mm)
Series:SF
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.810" (20.57mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.960" (75.18mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:10µF Film Capacitor 660V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:10µF