SFM710-NPPC-D30-SM-BK
Sullins Connector Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFM710-NPPC-D30-SM-BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SFM710-NPPC-D30-SM-BK
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Description CONN HEADER .100" 60POS
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:SFM710
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tube
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:60
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.280" (7.10mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:60 Position Header, Top or Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
Current Rating:3A