SFD44S60-10K616E-F
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFD44S60-10K616E-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SFD44S60-10K616E-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description 60UF 10UF MOTORRUN QC TERM 440V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:440V
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:2.120" Dia (53.85mm), Lip
Series:SF, Dual Motor Start
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Number of Capacitors:2
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):6.280" (159.51mm)
Dielectric Material:Polypropylene (PP) Film, Metallized
Detailed Description:10µF, 60µF Bussed Capacitor 2 Array 440V Radial, Can
Circuit Type:Bussed
Capacitance:10µF, 60µF