SFC37S20K291B-F
Cornell Dubilier Electronics
SFC37S20K291B-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFC37S20K291B-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SFC37S20K291B-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:370V
Tolerance:±10%
Termination:Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension:2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Series:SF
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:338-1892
SFC37S20K291B-F-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.810" (20.57mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.030" (76.96mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:20µF Film Capacitor 370V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:20µF