SFA0.50BK50
Techflex
SFA0.50BK50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SFA0.50BK50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SFA0.50BK50
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 50'
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Wall Thickness:-
Type Attributes:Braided
Type:Sleeving, Insulated
Series:Flex Glass® Silicone FR
Other Names:SFA0.50BK-50
SFA0.50BK-50-ND
Operating Temperature:-75°C ~ 220°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL VW-1
Material:Fiberglass, Silicone Coated
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:Oil Resistant
Length:50.00' (15.24m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Flame Retardant
Environment Protection:-
Diameter - Outside:-
Diameter - Inside:0.500" (12.70mm)
Detailed Description:Black Fiberglass, Silicone Coated Braided Sleeving, Insulated 0.500" (12.70mm) 50.00' (15.24m)