SF-0402F0315-2
Bourns, Inc.
SF-0402F0315-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SF-0402F0315-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SF-0402F0315-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FUSE 0402 SMD FAST 0.315A
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:32V
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W x 0.014" H (1.00mm x 0.52mm x 0.35mm)
Series:SinglFuse™ SF-0402F
Response Time:Fast
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:SF-0402F0315-2DKR
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.00203
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.69 Ohms
Current Rating:315mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A