SDT12A120P5-13
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDT12A120P5-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDT12A120P5-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Description DIODE SCHOTTKY 120V 12A POWRDI 5
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800mV @ 12A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120V
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 120V 12A Surface Mount PowerDI™ 5
Current - Reverse Leakage @ Vr:500µA @ 120V
Current - Average Rectified (Io):12A