SDR1307A-681K
Bourns, Inc.
SDR1307A-681K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDR1307A-681K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDR1307A-681K
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 680UH 800MA 1 OHM SMD
(In US Dollars)
1600 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:SDR1307A
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:10 @ 796kHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SDR1307A-681K-ND
SDR1307A-681KTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:680µH
Height - Seated (Max):0.287" (7.30mm)
Frequency - Self Resonant:1.6MHz
Detailed Description:680µH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 1 Ohm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):1 Ohm Max
Current Rating:800mA
Current - Saturation:1.2A