SDI18-12-U-P6R
CUI, Inc.
SDI18-12-U-P6R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDI18-12-U-P6R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDI18-12-U-P6R
Manufacturer CUI, Inc.
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
(In US Dollars)
540 pcs
Data sheet
Weight:0.319 lb (144.7g)
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Series:SDI18-U (18W)
Region Utilized:International
Power (Watts):19W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:12V 19W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):1.6A
Cord Length:59" (1.50m)