SDI12-5.9-UD-P6R
CUI, Inc.
SDI12-5.9-UD-P6R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDI12-5.9-UD-P6R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDI12-5.9-UD-P6R
Manufacturer CUI, Inc.
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 12W
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Weight:0.243 lb (110.22g)
Voltage - Output:5.9V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
Series:SDI12-UD (12W)
Region Utilized:International
Power (Watts):12W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:5.9V 12W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):2A
Cord Length:59" (1.50m)