SCRH124-560
Bel
SCRH124-560
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SCRH124-560 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SCRH124-560
Manufacturer Bel
Description FIXED IND 56UH 1.77A 190 MOHM
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Type:-
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:SCRH124
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:56µH
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:56µH Shielded Inductor 1.77A 190 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):190 mOhm Max
Current Rating:1.77A
Current - Saturation:1.8A