SCB15S15B-5FA
NKK Switches
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SCB15S15B-5FA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SCB15S15B-5FA
Manufacturer NKK Switches
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Function:On-Mom
Series:SCB
Panel Cutout Dimensions:Circular - 12.50mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Rear
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:With Shroud
Electrical Life:50,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
Current Rating:15A (AC)