SC43-13YWA
Kingbright
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SC43-13YWA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SC43-13YWA
Manufacturer Kingbright
Description DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.43"
(In US Dollars)
260 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Size / Dimension:0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):75mW
Packaging:Tube
Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
Number of Characters:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:6.5mcd
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:0.43" (10.92mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Yellow 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm) 14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
Current - Test:20mA