SC40-19YWA
Kingbright
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SC40-19YWA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SC40-19YWA
Manufacturer Kingbright
Description DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 4.0"
(In US Dollars)
60 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):8.4V
Size / Dimension:4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):600mW
Packaging:Tube
Package / Case:10-DIP (4.210", 107.00mm)
Number of Characters:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:22mcd
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:3.98" (101.20mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Yellow 7-Segment 1 Character Common Cathode 8.4V 20mA 4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm) 10-DIP (4.210", 107.00mm)
Current - Test:20mA