SC39-12SRWA
Kingbright
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SC39-12SRWA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SC39-12SRWA
Manufacturer Kingbright
Description DISPLAY 660NM RED NUMERIC 0.39"
(In US Dollars)
390 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:660nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Size / Dimension:0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):75mW
Packaging:Tube
Package / Case:10-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Characters:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:17mcd
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 1.85V 20mA 0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm) 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Current - Test:20mA