SBRT6U10LP-7
Diodes Incorporated
SBRT6U10LP-7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBRT6U10LP-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBRT6U10LP-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Description DIODE SBR 10V 6A U-DFN3030-8
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480mV @ 6A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):10V
Supplier Device Package:U-DFN3030-8
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-PowerUDFN
Other Names:SBRT6U10LP-7DICT
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Super Barrier
Detailed Description:Diode Super Barrier 10V 6A Surface Mount U-DFN3030-8
Current - Reverse Leakage @ Vr:300µA @ 10V
Current - Average Rectified (Io):6A