SBRT3M40P1-7
Diodes Incorporated
SBRT3M40P1-7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBRT3M40P1-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBRT3M40P1-7
Manufacturer Diodes Inc.
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 26060 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:530mV @ 3A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Supplier Device Package:PowerDI™ 123
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:TrenchSBR
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:POWERDI®123
Other Names:SBRT3M40P1-7DITR
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Diode Type:Super Barrier
Detailed Description:Diode Super Barrier 40V 3A Surface Mount PowerDI™ 123
Current - Reverse Leakage @ Vr:30µA @ 40V
Current - Average Rectified (Io):3A