SBR30150CT
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SBR30150CT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR30150CT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBR30150CT
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 150V TO220AB
(In US Dollars)
8000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150V
Supplier Device Package:TO-220AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:SBR30150CTSMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 150V