SBR20M45D1-13
Diodes Incorporated
SBR20M45D1-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR20M45D1-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBR20M45D1-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 3307 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:610mV @ 20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Diode Type:Super Barrier
Detailed Description:Diode Super Barrier 45V 20A Surface Mount TO-252, (D-Pak)
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 45V
Current - Average Rectified (Io):20A