SBR20100CTP
Diodes Incorporated
SBR20100CTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR20100CTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SBR20100CTP
Manufacturer Diodes Inc.
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 6492 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:820mV @ 10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:ITO-220S
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:SBR®
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3 Isolated Tab
Other Names:SBR20100CTPDI
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Super Barrier
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 100V 10A Through Hole TO-220-3 Isolated Tab
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A