SA8.5-E3/73
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
SA8.5-E3/73
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SA8.5-E3/73 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SA8.5-E3/73
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC DO204AC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:9.44V
Voltage - Breakdown (Min):8.5V
Voltage - Breakdown:DO-204AC (DO-15)
Type:Zener
Series:TransZorb®
RoHS Status:Tape & Box (TB)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Power Line Protection:500W
Power - Peak Pulse:31.4A
Polarization:DO-204AC, DO-15, Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:SA8.5-E3/73
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.9V