SA305C274KAA
AVX Corporation
SA305C274KAA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SA305C274KAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SA305C274KAA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 0.27UF 50V X7R AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Series:SpinGuard® SA
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:0.27µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
Capacitance:0.27µF