SA23-11YWA
Kingbright
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SA23-11YWA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SA23-11YWA
Manufacturer Kingbright
Description DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 2.3"
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):8.4V
Size / Dimension:2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):300mW
Packaging:Tube
Package / Case:20-DIP (2.370", 60.10mm)
Number of Characters:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:40mcd
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:2.24" (56.90mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Yellow 7-Segment 1 Character Common Anode 8.4V 20mA 2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm) 20-DIP (2.370", 60.10mm)
Current - Test:20mA