S89R11AAC1-24
Agastat Relays / TE Connectivity
S89R11AAC1-24
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S89R11AAC1-24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S89R11AAC1-24
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY IMPULSE DPDT 15A 24V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 6 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):20.4 VAC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:277VAC - Max
Series:S89R
Relay Type:Impulse
Packaging:Bulk
Other Names:4-1393134-5
4-1393134-5-ND
PB1937
S89R11AAC1-24-ND
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Mounting Type:Chassis Mount
Features:Insulation - Class B
Detailed Description:Impulse Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Contact Rating (Current):15A
Contact Material:-
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:24VAC
Coil Type:Latching, Single Coil
Coil Resistance:8.7 Ohms
Coil Power:9 VA
Coil Current:375mA