S6008RS3TP
Hamlin / Littelfuse
S6008RS3TP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S6008RS3TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S6008RS3TP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SCR NON-ISOLATE 600V 8A TO220
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800mV
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
SCR Type:Sensitive Gate
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR 600V 8A Sensitive Gate Through Hole TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max):8A
Current - On State (It (AV)) (Max):5.1A
Current - Off State (Max):5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):8mA