S4008LS3
Hamlin / Littelfuse
S4008LS3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S4008LS3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S4008LS3
Manufacturer Littelfuse
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16560 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800mV
Supplier Device Package:TO-220 Isolated Tab
Series:-
SCR Type:Sensitive Gate
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-220-3 Isolated Tab
Other Names:F5303
S4008LS3-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:SCR 400V 8A Sensitive Gate Through Hole TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max):8A
Current - On State (It (AV)) (Max):5.1A
Current - Off State (Max):5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):8mA