S4008DS3RP
Buy S4008DS3RP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S4008DS3RP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SCR SENS 400V 8A TO-252
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800mV
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Series:-
SCR Type:Sensitive Gate
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR 400V 8A Sensitive Gate Surface Mount TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max):8A
Current - On State (It (AV)) (Max):5.1A
Current - Off State (Max):5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):8mA