S40-175-X0
Panduit
S40-175-X0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S40-175-X0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S40-175-X0
Manufacturer Panduit
Description STRONGHOLD CABLE TIE, 40.16"L (1
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
In stock 480 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.350" (8.89mm)
Tensile Strength:175 lbs (79.40 kg)
Series:StrongHold™
RoHS Status:RoHS Compliant
Packaging:10 per Pkg
Other Names:298-13133
S40-175-X0-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Length - Approximate:40.00"
Length - Actual:3.34' (1.02m)
Features:UV Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Black 11.61" (294.89mm) 0.350" (8.89mm) 175 lbs (79.40 kg)
Color:Black
Bundle Diameter:11.61" (294.89mm)