S301RV308R2R7W
KEMET
S301RV308R2R7W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S301RV308R2R7W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S301RV308R2R7W
Manufacturer KEMET
Description CAP 3000F 0% 2.7V CHASSIS MOUNT
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:2.7V
Tolerance:-0%
Termination:Screw Terminals
Size / Dimension:2.390" Dia x 5.669" L (60.70mm x 144.00mm)
Series:S301
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
Other Names:399-11549
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
ESR (Equivalent Series Resistance):0.2 mOhm @ 1kHz
Detailed Description:3000F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Axial, Can - Screw Terminals 0.2 mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Capacitance:3000F