S27KL0641DABHB020
International Rectifier (Infineon Technologies)
S27KL0641DABHB020
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S27KL0641DABHB020 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S27KL0641DABHB020
Manufacturer Infineon
Description DRAM Chip DDR HyperRAM 64M-Bit 8M x 8 3V 24-Pin FBGA Tray
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 8830 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:2.7 V ~ 3.6 V
Technology:DRAM
Supplier Device Package:24-FBGA (6x8)
Series:Automotive, AEC-Q100, HyperRAM™ KL
Packaging:Tray
Package / Case:24-VBGA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:64Mb (8M x 8)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:DRAM
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Detailed Description:DRAM Memory IC 64Mb (8M x 8) Parallel 100MHz 40ns 24-FBGA (6x8)
Clock Frequency:100MHz