S-816A25AMC-BAAT2U
SII Semiconductor Corporation
S-816A25AMC-BAAT2U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-816A25AMC-BAAT2U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-816A25AMC-BAAT2U
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT23-5
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 100mA (Typ)
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:S-816
Protection Features:Over Current
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SOT-23-5
Current - Supply (Max):40µA
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output:1A