S-812C53AUA-C3HT2G
SII Semiconductor Corporation
S-812C53AUA-C3HT2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-812C53AUA-C3HT2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-812C53AUA-C3HT2G
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 5.3V 75MA SOT89-3
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed):5.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-89-3
Series:S-812C
Protection Features:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-243AA
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.3V 75mA SOT-89-3
Current - Supply (Max):2.5µA
Current - Quiescent (Iq):500nA
Current - Output:75mA