S-2011A
Copal Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-2011A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy S-2011A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | S-2011A |
|---|---|
| Manufacturer | Nidec Copal |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.136 | $1.928 | $1.739 | $1.701 | ||
Specifications
Data sheet
| Washable: | Yes |
|---|---|
| Voltage Rating: | 5VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | S-2000A |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 563-1049 S2011A |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 10 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Length: | 0.393" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.394" (10.00mm) |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 10,000 Steps |
| Detailed Description: | Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC |
| Current Rating: | 100mA |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | BCD |
| Body Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Actuator Level: | Flush, Recessed |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply S-2011A, use the request quote form to request S-2011A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S-2011A.The price and lead time for S-2011A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# S-2011A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

