S-1200B47-I6T2G
SII Semiconductor Corporation
S-1200B47-I6T2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-1200B47-I6T2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-1200B47-I6T2G
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 4.7V 150MA SNT6A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.19V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):4.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:SNT-6A (H)
Series:S-1200
Protection Features:Over Current
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-SMD, Flat Leads
PSRR:65dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.7V 150mA SNT-6A (H)
Current - Supply (Max):40µA
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output:150mA