S-1200B26-I6T2U
SII Semiconductor Corporation
S-1200B26-I6T2U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-1200B26-I6T2U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-1200B26-I6T2U
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 2.6V 150MA SNT6A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:SNT-6A (H)
Series:S-1200
Protection Features:Over Current
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:6-SMD, Flat Leads
PSRR:70dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:1662-1417-6
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA SNT-6A (H)
Current - Supply (Max):40µA
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output:150mA