S-1137D19-I6T2U
SII Semiconductor Corporation
S-1137D19-I6T2U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-1137D19-I6T2U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-1137D19-I6T2U
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 1.9V 300MA SNT6A
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.42V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:SNT-6A (H)
Series:S-1137
Package / Case:6-SMD, Flat Leads
PSRR:70dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 300mA SNT-6A (H)
Current - Supply (Max):65µA
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output:300mA