S-1132B21-I6T2G
SII Semiconductor Corporation
S-1132B21-I6T2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-1132B21-I6T2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-1132B21-I6T2G
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 2.1V 300MA SNT6A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6.5V
Supplier Device Package:SNT-6A (H)
Series:S-1132
Package / Case:6-SMD, Flat Leads
PSRR:70dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 300mA SNT-6A (H)
Current - Supply (Max):40µA
Current - Quiescent (Iq):1µA
Current - Output:300mA