RZ3A60A55
Carlo Gavazzi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RZ3A60A55 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RZ3A60A55 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RZ3A60A55 |
|---|---|
| Manufacturer | Carlo Gavazzi |
| Description | SSR RELAY 3PST-NO 55A 42-660V |
| Lead Free Status / RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $290.00 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Load: | 42V ~ 660V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 24 ~ 275VAC, 24 ~ 50VDC |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | RZ3A |
| RoHS Status: | RoHS Compliant |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Module |
| Output Type: | AC, Zero Cross |
| Other Names: | 1864-1248 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Load Current: | 55A |
| Detailed Description: | Solid State Relay 3PST-NO (3 Form A) Module |
| Circuit: | 3PST-NO (3 Form A) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RZ3A60A55, use the request quote form to request RZ3A60A55 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RZ3A60A55.The price and lead time for RZ3A60A55 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RZ3A60A55.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


