RYA31021
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RYA31021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RYA31021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RYA31021 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 21V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 14.7 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 2.1 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Series: | RY, SCHRACK |
| Release Time: | 5ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1956179-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Operate Time: | 9ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Sealed - Fully |
| Detailed Description: | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 21VDC Coil Through Hole |
| Contact Rating (Current): | 8A |
| Contact Material: | Silver Nickel (AgNi) |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Coil Voltage: | 21VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Power: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RYA31021, use the request quote form to request RYA31021 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RYA31021.The price and lead time for RYA31021 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RYA31021.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

