RY210024
TE Connectivity / P&B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RY210024 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RY210024 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RY210024 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity / P&B |
| Description | General Purpose Relay, Ryii Series, Power, Non Latching, Spdt, 24 Vdc, 8 A Rohs Compliant: Yes |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.752 | $1.581 | $1.426 | $1.395 | ||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 16.8 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 2.4 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 400VAC - Max |
| Series: | RY, SCHRACK |
| Release Time: | 5ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 3-1393224-8 PB994 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Operate Time: | 9ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Features: | Sealed - Flux Protection |
| Detailed Description: | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole |
| Contact Rating (Current): | 8A |
| Contact Material: | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 2.35 kOhms |
| Coil Power: | 245 mW |
| Coil Current: | 10.2mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RY210024, use the request quote form to request RY210024 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RY210024.The price and lead time for RY210024 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RY210024.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

