RXEF375-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF375-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF375-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RXEF375-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 72V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 24s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 1.071" Dia x 0.118" T (27.20mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RXEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 80 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 30 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Lead Spacing: | 0.400" (10.15mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.252" (31.80mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 3.75A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 7.5A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 3.75A |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RXEF375-2, use the request quote form to request RXEF375-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RXEF375-2.The price and lead time for RXEF375-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RXEF375-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
