RXEF375-0.476
Hamlin / Littelfuse
RXEF375-0.476
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF375-0.476 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RXEF375-0.476
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:24s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:1.071" Dia x 0.118" T (27.20mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, RXEF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Lead Spacing:0.400" (10.15mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.252" (31.80mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 3.75A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):7.5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):3.75A