RXEF135-2
Hamlin / Littelfuse
RXEF135-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF135-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RXEF135-2
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 1.35A RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:9.6s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.571" Dia x 0.118" T (14.50mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, RXEF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):300 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):120 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RXEF135-2HFCT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.199" (5.05mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.752" (19.10mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.35A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.35A