RXEF110-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF110-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RXEF110-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RXEF110-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 1.1A(hold) 2.2A(trip) 72V 40A 1.5W 8.2s 0.15Ohm Radial 12.8 X 3mm T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.384 | $0.347 | $0.313 | $0.306 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 72V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 8.2s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.504" Dia x 0.118" T (12.80mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, RXEF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 380 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 150 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | A51303-000 RF2690-000 RXEF110-2-ND RXEF110-2TR RXEF1102 RXEF110TR RXEF110TR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.689" (17.50mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.1A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 2.2A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RXEF110-2, use the request quote form to request RXEF110-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RXEF110-2.The price and lead time for RXEF110-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RXEF110-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

